Genel

Çinli Öğretmenin 168 Milyar Dolarlık E-Ticaret Başarısı

Alibaba toptan satışçılar, perakendeciler ve küçük işletmeler için internet üzerinde oluşturulmuş bir pazar yeri gibi çalışıyor. Şirket yapılan her alışverişte para transferlerini yönetiyor ve hem alıcının hem de satıcının sorun yaşamadan işlemi gerçekleştirmesini sağlıyor.

Alibaba sitelerine kayıtlı 279 milyon aktif müşteri var. Bu müşteriler ayda en az bir kez siteleri ziyaret ediyor. Çin’de giderek yaygınlaşan internet kullanımı ve bilinciyle birlikte internet üzerinden alışveriş sektörünün de hızla büyümesi bekleniyor.

Ali Baba, 1999 yılında Jack Ma tarafından kurulmuş. CEO görevini geçtiğimiz yıl bırakan Ma, Yönetim Kurulu’nda çalışmaya devam ediyor. Çin’in en zengin adamı olan Ma’nın anne babası yerel sanatçı. Yani birçok Çinli gibi ‘dar gelirli’ bir hayatın içine doğmuş, 1964 yılında… Vasat bir öğrenci ve matematik konusunda oldukça zayıf, üniversite eğitimi için üç kez şansını deneyip başarılı olamayınca yeteneği olan İngilizce alalınında eğitim almaya karar vermiş ve üniversitede İngilizce öğretmenliği bölümünü bitirmiş.

Yıllık cirosu 300 milyar doları aşan şirketler grubunun başındaki isim olan 50 yaşındaki Jack Ma, ilginç bir geçmişe sahip. Küçükken turist rehberliği yaparak geçimini sağlayan Ma, üniversiteden İngilizce Öğretmeni olarak mezun oldu. Ma 1995 yılında ‘Chinese Yellow Pages’i yaratarak Çin’in ilk internet tabanlı şirketini kurarak iş dünyasına atıldı. Online perakende şirketi Alibaba.com’u 1999′da kuran Ma ayrıca Taobao Marketplace, Tmall, eTao, Alibaba Cloud Computing, Juhuasuan, 1688.com, AliExpress.com ve Alipay şirketlerinin de sahibi. Alibaba, kurucusu Jack  Ma’yı 15 yılda Çin’in en zengin işadamı yaptı.

Üniversite sınavını güçlükle kazanarak İngilizce öğretmenliği eğitimi alan Ma, gençlik yıllarında yaptığı birçok iş başvurusundan ret cevabı almış.

Alibaba şirketini kurana dek, günde 15 dolar kazandıran işlerde çalışmış. Bugün dünya devleri arasında yer alan şirketini de 80 kişiden toplam 60 bin dolar borç alarak açmış.

Şirkete “Alibaba” adını koymasının da bir nedeni var.

San Fransisco’da bir kafede yeni e-ticaret sitesinin ismini düşünen Jack Ma’nın çıkış noktası dünyanın her yerinde bilinen bir isim bulmaktı. Bu sırada aklına Ali Baba geldi. Etrafındakilere “Alibaba nedir biliyor musunuz?” diye sordu. O anı bir röportajında şöyle anlatmıştı Ma: “Bir gün San Francisco’da bir kafede otururken alibaba’nın çok güzel bir isim olabileceğini düşünüyordum. Bir garson geldi, ona ‘Alibaba’yı biliyor musun?’ dedim. ‘Evet’ dedi. Alibaba hakkında ne bildiğini sordum, ‘Açıl susam açıl (open sesame).’ dedi. İşte o an ‘Evet! İsmi bu olmalı!” dedim.

Konfüçyus’un felsefesine olan ilgisiyle bilinen Ma, şirket partilerinde peruk takıp şarkı söylemesiyle de sıra dışı bir CEO portresi çiziyor. E-bay ve Amazon’u geride bırakan “Alibaba”nın yıllık cirosu  300 milyar doları aşıyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir